Ładne maskownice na grzejniki w naszym domu

Co zrobić kiedy kaloryfer i maskownice na grzejniki w naszym mieszkaniu nie komponuje do mieszkania. Na samym wstępie powinno się zastanowić i wymienić gatunki grzejników dostępnych w sieci.

Kategoryzacja kaloryferów i ze względu na:

  • surowiec z jakiego są wyprodukowane – stalowe, aluminiowe, żeliwne, kanałowe konwektorowe
  • miejsce montażu – ścienne, kanałowe oraz poziome, pionowe lub stojące
  • rodzaj podłączenia – grzejniki z podłączeniem krzyżowym ,bocznym lub dolnym
  • rodzaj oddawania ciepła do pomieszczenia (konwekcja oraz promieniowanie) – grzejniki płytowe, konwektorowe, członowe
  • metodę zasilania – na prąd, wodne czy system mieszany

Rozmieszczanie w budynkach tzw kaloryfery żeliwne i maskownice na grzejniki były montowane we wszystkich apartamentach i nikt nic złego w nich nie widział. Kaloryfery tego gatunku niestety nie są ładne. Ich ważną korzyścią jest to, że długo oddają ciepło, ale bardzo powoli się nagrzewają. Doskonale pracują w ruchu grawitacyjnym. Są to najstarsze grzejniki, które posiadają dziwną powierzchnię i nie pasują do nowych domów. Są szczególnie duże i trudne w instalacji jednak możemy stwierdzić na pewno o nich, że są trwałe. W tradycyjnych lokalach które mają już po 60 lat, rzadko kto usuwał grzejniki na inne, jest to element który, naprawdę zupełnie nie podlegał wymianie ze względu na wadliwość. Najrozsądniejszym chyba rozwiązaniem, ale i kosztownym jest ich zamiana na nowe np. podłogowe, których nie ma na ścianie i znajdują się na podłodze, dzięki takiemu podejściu nasza przestrzeń się zwiększy. Nowym rozwiązaniem są tzw maskownice na grzejniki . Są one zbudowane z surowca, który może być dowolnie malowany, ale również rożnego rodzaju fotografie mogą być na nim drukowane.

Wtedy nasze pomieszczenie wygląda nowocześnie, a brzydki nijaki kaloryfer nie rzuca się tak w oczy. Maskownice na grzejniki stosowane są zwykle w mieszkaniach nowych, w których nieładny żeliwny kaloryfer nie pasuje do reszty. Kaloryfery instalowane obecnie to przede wszystkim grzejniki aluminiowe żeberkowe, które są lekkie i wspaniale spełniają swoją pracę. Mają one żeberka, które odpowiadają mocy grzewczej, zatem w zależności od powierzchni apartamentu można wybrać wystarczającą ilość energii, która potrzebna jest do ogrzania naszego mieszkania. Kaloryfery płytowe i maskownice na grzejniki , które należą do najtańszych i wyglądają bardzo estetycznie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby grzejniki tego gatunku były tworzone w Polsce, a nie były to najgorsze Chińskie rzeczy. Tutaj producenci często nie pozwalają, by były one zakładane w łazienkach, powinno się na to zwrócić szczególna uwagę.

Grzejniki konwektorowe – blaszaną obudowa który pod spodem ma żeliwną rurę powiązaną z radiatorem. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują one działanie konwekcji, które polega na przepływie dość ogromnej ilości powietrza z ogromną prędkością. Przy tego gatunku grzejnikach musimy zaobserwować podrywanie kurzu, który może powodować zabrudzeniem, gdyż pozostaje on zwęglony. Tego gatunku grzejniki konwekcyjne to np. ogrzewanie podłogowe, które użytkowane jest jeszcze częściej w pokojach lub mieszkaniach. Rury umieszcza się w podłodze w różnej odległości jest to zwykle 70 cm do 1,5 metra. Ich rozłożenie powoduje jaka część ciepła później będzie emitowana na konkretny pokój. Rozwiązanie to jest niezwykle wartościowe i estetyczne, gdyż mając takie ogrzewanie nie musimy już używać tradycyjnych kaloryferów. Należy jednak wspomnieć, że przy ogrzewaniu podłogowym spora ilość kurzu jest w powietrzu i osadza się w rogach, a nie powinno się go używać w sypialniach.

Grzejniki drabinkowe, mogą być one zasilane normalnie przez wodę, ale też elektrycznie. Można najczęściej je spotkać w kuchni. Maja postać drabinki, dzięki czemu możemy na nich suszyć ściereczki po prysznicu. Są niezwykle funkcjonalne i możemy je spotkać w wielu barwach.

Grzejniki ozdobne – są one na pewno estetyczne i zawsze będą pasowały do naszego wnętrza. Wyróżnia się one bardzo dużą różnorodnością. Istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę ile taki maskownice na grzejniki odstaje od ściany. Musimy na to koniecznie zwrócić uwagę, gdyż, aby nie okazało się, że nasz ładny nowoczesny obraz w formie kaloryfera po prostu jest za gruby i nie pasuje do wnętrza. Jest to ogromnie konkretna rola, o której powinniśmy pamiętać. Na co zwrócić też uwagę? Bardzo ważną kwestią są regulatory, pokrętła przy kaloryferach, dzięki którym regulujemy temperaturę w domu.

Tutaj istnieją ich dwa rodzaje zwykłe oraz termostatyczne.

  • Zawór zwykły – posiada przedziałek od 1-5 lub wartości temperatury. W zależności jaka temperaturę chcemy mieć w bloku na taki numer ustawiamy zawór, Jednak nie zawsze zdaje to zamierzony efekt. Zawory tego gatunku pracują na zasadzie grzejemy i tyle nie odcinają dopływu ciepła tylko grzeją cały okres.
  • Zawór termostatyczny ma prostą strukturę i składa się z systemu popychacza, który odpowiada za ruch grzybka zaworu – odcinającego lub uwalniającego dopływ ciepłej wody do grzejnika. Tutaj mamy już do działania z inteligentnym urządzeniem.

Jeśli w pomieszczeniu zastanie osiągnięta temperatura wtedy zawór zakręca dopływ ciepłej wody do grzejnika oarz maskownice na grzejniki , który przestaje grzać. Więc tegoż rodzaju wyjście jest coraz popularniejsze, al na pewno kosztowniejsze, dlatego jeszcze niewiele osób je stosuje. Naprawdę jeżeli wolimy mieć komfort w naszym mieszkaniu powinniśmy zastosować tylko zawory termostatyczne. Należy również zwrócić uwagę, że czujniki termostatyczne mogą być nie tylko wodne ale również i gazowe. Działanie ich jest takie same. Warto tutaj przemyśleć czy chcemy demontować stare grzejniki i montować nowe, czy postawimy na lepsze i zdobędziemy maskownice. To już wszystko zależy od naszego dochodu i czasu. Zakup maskownice na grzejniki jest i szybkie. Musimy tylko wejść jakikolwiek supermarket internetowy wyselekcjonować wzór, który nam odpowiada i przymocować go później samemu w domu, a nasze mieszkanie będzie charakteryzowało się nowocześnie. W przypadku instalacji nowych grzejników powinniśmy zapytać najpierw spółkę, która będzie się tym zajmować jaką moc i rodzaj kupić. Moc kaloryferów winna być precyzyjnie wyliczona i spójna z powierzchnią pokoju aby maskownice na grzejniki były dobrze dobrane.

Tagi: