Ogrzewanie w domu, a piec

Buduje budynek i niestety ale mam ogromny problem z wyborem pieca. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu węglem i rozsądnie byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na obecne rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co jest korzystne a co nie. Dom mam powierzchni około 150m2 nie jest ogromny taki nadzwyczajny, piętrowy – 5 sypialnie i 2 łazienki, kuchnia i salon. Dom umieszczony jest z dala o centrum gdyż działki były w tej lokalizacji mniej kosztowne. Niestety teraz jestem na poziomie wyselekcjonowania sposobu ogrzewania i niestety przede mną duży dylemat. Kalkuluję wszystko za i przeciw.

Jaki kocioł kupić?

Należy zaznaczyć że są dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które dostarczają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w małym zakresie mogą też służyć do grzania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które dostarczają ciepło zarówno na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu ogrzania wody.

Najlepszym i najczystszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz łatwej instalacji i stosowania, niesie ono za sobą bardzo ogromne koszty użytkowania. Stanowi to najkosztowniejsze z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tutaj dopasować taryfy do pracy pieca, jednak i tak tego typu ogrzanie budynku będzie najdroższe. Kiedyś w sieci zobaczyłem rysunki, które pracują jak grzejniki. Naprawdę fajna sprawa, jednak są one bardzo kosztowne w obsłudze – producent zapewnia że nie tylko są wydajne, ale również mogą ogrzać dość dużą powierzchnie i jeszcze super się prezentują ozdabiając nasze mieszkanie. Innym typem są piece na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno oraz brykiet.

Tego typu piece składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Pospolity kocioł na ekogroszek ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na parę dni. Tego typu ogrzewanie mieszkania należy do tanich jednak bardzo uciążliwych. Możemy zaprogramować podawanie paliwa. Spalony popiół należy wybierać raz na parę dni, ogień musi palić się ciągle, więc jeśli chcemy pojechać gdzieś na wakacje w zimie jest to dość wielki kłopot, bo ktoś naszym mieszkaniem musi się interesować i dodawać węgiel. Musimy również zaplanować miejsce na magazynowanie materiału do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu. Innym sposobem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie o wiele bardziej czyste. W sklepach dostępne są piece tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najkorzystniej opłacalnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w użytkowaniu od tradycyjnego kotła gazowego), ale| za to ich kupno jest znacznie droższe. Z kolei piec tradycyjny jest tańszy w zakupie, ale za to najdroższy w eksploatacji spośród wymienionych rodzajów kotłów. Wszystko wygląda bardzo dobrze| gdyby mamy gaz w drodze przy naszej działce. Jeśli nie to musimy zamówić specjalny dystrybutory, który stoi na naszej działce, a firma uzupełnia go gazem. Wtedy nasze ogrzewanie już nie jest tak atrakcyjne, gdyż stawka za propan jest znacząco większa. Ogrzewanie solarne jest coraz bardziej popularne w naszym kraju. Sama obsługa jest łatwa, ale zakup już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co jest dość kosztowne. Fotowoltaika – czy o w nią zainwestować? Tutaj rodzi się szereg zapytań, ale także jak w przypadku solarów możemy zdobyć kasę od państwa. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, ponieważ jak dla mnie więcej przemawia za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zanieczyszczeń, po wykorzystaniu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tutaj nie jest emitowany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – światło było i będzie nie musimy martwić się, ze go zabraknie jak w przypadku węgla czy gazu, z którego dostępnością bywa rożnie.

I przede wszystkim światło jest darmowe. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym jeszcze zarabiamy.

Wady:

  • Zależy od energii słonecznej – w ciemne dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Wysokie koszty początkowe inwestycji
  • Energia tworzona jest tylko w ciągu dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przekalkulować koszty inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wybrałem ogrzewanie na gaz. Jak dla mnie najbardziej korzystne. Zawsze może dlatego że posiadam niewielki dom. Moi przyjaciele ogrzewają ekogroszkiem apartament ma 300 m2 i jest dość wysoki. Koszt ogrzewania w ich przypadku to około 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy jednak posiadam niższy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako ekologiczny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, bowiem na papierze wszystko można wyliczyć i naspać. Coraz częściej wiele gmin proponuje pieniądze za wymianę starego kotła na nowy. Dotyczy to często przejścia z ogrzewania brudnego tzn węgla na gaz lub prąd. Owszem taka pomoc wystarcza na wymianę nowego pieca i drugą instalację, jednak nikt nie mów o kosztach powiązanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w poszczególnych przypadkach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje apartament powinien sam podjąć decyzję czym chce ogrzewać swój mieszkanie. Można zawsze poradzi się spółki, która wykona nam początkową kalkulację. Musimy mieć na uwadze także, aby wybierać markowe piece, na które dostarczana jest gwarancja, ponieważ w razie awarii musimy mieć gdzie się udać. Bowiem w zimie długo bez ogrzewania budynku nie poradzimy sobie.

Tagi: ,